GEGUŽĖS 7 – SPAUDOS ATGAVIMO, KNYGOS IR KALBOS DIENA

Kiekvienais metais gimnazijoje organizuojame lietuvių kalbos viktoriną, skirtą Spaudos atgavimo, knygos ir kalbos dienai. Kasmet gegužės septintąją sugrįžtame į 1864–1904 metus – lietuviškos spaudos draudimo laikotarpį, carinės Rusijos siautėjimo metus, kai pirmiausia buvo suvaržyti kiekvienos tautos brandumą liudijantys ženklai: kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis. Mokyklų surusinimas išgąsdino valstiečius, jie ėmė nebeleisti savo vaikų į rusiškas valdiškas mokyklas, ėmė  mokyti namie patys arba pradėjo steigti slaptas mokyklėles. Jose mokė daraktoriai. O knygnešiai gabeno per sieną lietuviškas knygas, nors juos gaudė caro žandarai. Tautinio atgimimo veikėjai pradėjo leisti laikraščius “Aušra” ir “Varpas”. Inteligentija atkakliai stojo į kovą dėl gimtosios kalbos teisių ir 1904 gegužės 7 d. lietuviškas žodis atgavo laisvę. Taip buvo tarsi pripažinta, kad nedidelė tauta per 40 metų laimėjo savo kovą prieš tamsą, žeminimą, pavergimą.

Mokinių komandos dalyvavo viktorinoje “Žodis iš širdies”, kuri šiais metais skirta 120 metinėms, kai spauda tapo laisva. Komandos pasirinko pavadinimus pagal  kūrinių personažus. Viktorinos dalyviai atsakinėjo į klausimus iš tautosakos, istorijos, minė mįsles, sudarė patarles,  atkūrė poetų eiles, prisiminė svarbiausius įvykius.1 vietą iškovojo I G klasės berniukų komanda, 2 vietą – II G klasė, o 3 vietas užėmė 5 ir I G klasės mergaitės.

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena mums primena, kad turime gerbti ir mylėti savo kalbą. Kalbos ateitis priklauso nuo visų mūsų, nes tauta negali gyvuoti be kalbos.

G. Balsevičiūtė